ČEŠKY VE FINÁLOVÉ BITVĚ NA EU NATIONS PROHRÁLY SE ŠVÉDSKEM
Ženy
Reprezentace
LEN
4. 12. 2023

Česká reprezentace na ženském turnaji EU Nations obsadila nakonec druhé místo. Po pátečních a sobotních zápasech ve skupině si Češky připsaly na své konto tři výhry a jednu porážku, což znamenalo postup do boje o zlatou medaili. V napínavém finále nám Švédsko vrátilo prohru ze skupinového utkání a vyhrálo 10:8. V bitvě o bronz zvítězila Velká Británie nad Slovenskem 12:8.

Naše ženská reprezentace se v rámci přípravy na lednové ME zúčastnila turnaje EU Nations v Brně. Češky prvně nastoupily proti silnému družstvu z Velké Británie. Ve vyrovnaném souboji jsme se přetahovali se soupeřem o vedení, načež jsme na začátku poslední čtvrtiny odskočili na rozdíl tří gólů. Britky ještě dokázaly do konce utkání přidat dvě branky, nicméně vedení jsme udrželi a odnesli si cennou výhru 10:9. Rovnou polovinu gólů vstřelila Lucie Votavová.

Ve večerním pátečním utkání jsme nastoupili proti Walesu. Hned první osmiminutovku jsme vyhráli 4:2. V poločase jsme již vedli o tři branky a v třetí části hry navýšili náš náskok na 11:7. V polovině poslední čtvrtiny se Češkám podařilo vstřelit další tři góly a o zápasu tak bylo prakticky rozhodnuto, soupeř ještě korigoval na konečných 14:10.

V sobotu dopoledne nastoupil náš národní tým proti Švédsku. Stejně jako v případě utkání s Walesem jsme začali lépe než soupeř a první čtvrtina vyhráli 3:2. V druhé osmiminutovce padly pouze dva góly, oba z rukou našich reprezentantek. V třetí části hry jsme odskočili od soupeře na 11:5, načež v poslední čtvrtině Švédky přidaly pět gólů a my jsme vstřelili pouze dva. Díky náskoku z předchozích dvou čtvrtin jsme ale dotáhli utkání do vítězného konce a odnesli si výhru 13:10.

V sobotním večerním derby nastoupily Češky proti Slovensku. Během celého zápasu se nedařilo našim holkám v útoku, zatímco Slovenky excelovaly ve střelách z dálky a překonávaly naši obranu. Navzdory tomu, že jsme na začátku třetí čtvrtiny hrály čtyřminutovou přesilovou hru po vyloučení slovenské hráčky za brutalitu, nedařilo se nám gólově prosadit. Stav po třetí části hry tak byl vyrovnaný 11:11. V poslední čtvrtině Slovenky přidaly na svoje konto čtyři rychlé góly, na které našly Češky odpověď až dvě minuty do konce utkání. Střelecky se dařilo naší opoře Karolíně Hlavaté, avšak zápas přesto skončil prohrou 14:16.

Navzdory prohře se Slovenskem postoupily Češky do finále z prvního místa. Zde na ně čekalo Švédsko. Skandinávské hráčky vstoupily do bitvy o zlato s odhodláním oplatit Češkám prohru ze základní skupiny. Hned na začátku utkání se Švédky ujaly vedení, avšak Češky dokázaly skóre vyrovnat. Dvě minuty před koncem osmiminutovky se vedení opět ujalo Švédsko. V druhé části hry padl pouze jeden gól, a to tři vteřiny před koncem prvního poločasu z ruky Sandry Elias ze Švédska. V půli zápasu tak na tabuli svítilo skóre 5:3 pro Švédsko. Třetí část hry opět ovládly hráčky ze Skandinávie, které navýšily svůj náskok na 7:4. Ačkoliv se Češkám podařilo vyhrát poslední část hry v poměru 4:3, Švédsko nakonec ukořistilo výhru 10:8 a odneslo si zlaté medaile.

Česká republika tak na EU Nations vybojovala stříbrné medaile. Zároveň jsme se dočkali jednoho individuálního ocenění: Karolína Hlavatá si odnáší cenu pro nejlepšího hráče turnaje. Celý turnaj tak skvěle posloužil jako příprava na mistrovství Evropy, které začíná 5. ledna.