ČESKÁ REPUBLIKA OBSADILA 5. MÍSTO NA EU NATIONS JUNIORŮ
Reprezentace
U17
LEN
31. 10. 2023

Česká juniorská reprezentace obsadila po pátečních utkáních (1 výhra, 1 prohra) druhé místo ve skupině, čímž se kvalifikovala do boje o 5. – 8. místo. V této části turnaje naši kluci zdolali všechny tři soupeře a na turnaji končí na 5. místě. Nejlepším střelcem českého týmu se stal Jakub Šubrt (SK Slavia Praha) s 23 přesnými zásahy a cena za nejlepšího střelce turnaje mu unikla o jediný gól. Do TOP 5 střelců se dostal i Filip Dittmer (KVP Nováky), který se s 19 góly umístil na 4. místě v tabulce nejlepších střelců.

Česká republika nastupovala do turnaje s vysokými ambicemi, přičemž mnozí pomýšleli na medailové umístění. Los nám nadělil na první pohled zdánlivě lehkou skupinu: Wales a Irsko. S prvně jmenovaným soupeřem jsme se střetli v pátek dopoledne a Velšany jsme deklasovali vysoko 24:4. Role nejlepšího střelce se hned zpočátku ujal Jakub Šubrt, který v tomto utkání skóroval čtyřikrát.

V pátečním večerním duelu náš národní tým nastoupil proti Irsku. Vstup do zápasu jsme měli jednoznačně lepší, neboť jsme již po třech minutách vedli 3:0. Soupeři se do konce čtvrtiny podařilo vyrovnat, když si tři góly připsal Austin Murphy. V druhé osmiminutovce padl pouze jeden gól, a to z ruky Jakuba Šubrta. Obě poslední čtvrtiny vyhráli Irové 5:3, i přestože se naši dva nejlepší střelci Šubrt a Dittmer podíleli na dalších 5 brankách. Zápas tak skončil prohrou 10:13.

V utkání s Valonskem jsme opět vykročili tou správnou nohou, nicméně soupeř s námi držel krok a v poločase svítil na tabuli stav 8:8. Problémy nám dělal hráč č. 7 Toth Balint, který se zpoza hranice šesti metrů několikrát střelecky prosadil. Na druhou stranu se dařilo se i našim tradičním oporám (Dittmer a Šubrt), ke kterým se přidali i Vojtěch Sochor či Jan Rothanzl. Zápas jsme dokázali dovést do vítězného konce v poměru 18:14.

Zápas se Skotskem se hned od začátku vyvíjel podle našich představ a v poločase jsme již vedli 9:5. Soupeř se na nás lehce dotáhl ve třetí čtvrtině, kdy vsítil 3 góly, zatímco na naší straně se prosadil pouze Jakub Šubrt z pokutového hodu. Poslední část hry však opět skončila našim vítězstvím a ze zápasu jsme si odnesli skóre 15:11.

Pro zisk pátého místa jsme museli zvítězit v nedělním souboji s Rakouskem. Již na začátku druhé čtvrtiny jsme vedli 6:2, nicméně náš jižní soused zahrozil v druhé osmiminutovce, kdy snížil na 6:5. Poté však nastaly gólové žně na naší straně a před koncem třetí čtvrtiny jsme již vedli 12:6. Poslední část hry jsme již kontrolovali zápas a dovedli ho do šťastného konce 15:11.

Hodnotit celý výkon našeho nároďáku na tomto turnaji je poměrně těžké. Na první pohled se druhé místo ve skupině, kvůli kterému jsme se neprobojovali do TOP4, může zdát jako zklamání, zvláště když našimi soupeři bylo Irsko a Wales, týmy, které většinou bojují o nižší pozice. Nutno ovšem podotknout, že Irsko nebylo na turnaji pouze do počtu. Hráči z „Ostrova smaragdů“ odehráli velice vyrovnaná utkání proti Moldavsku a Anglii (týmy skončili na 2. a 3. místě resp.), a právem se zařadili mezi kvalitní týmy tohoto turnaje.

Výkon České republiky byl jednoznačně lepší než konečné umístění. Bilance našeho týmu (4 výhry, 1 prohra) hovoří jasně: Česká republika patří na EU Nations mezi elitní pólistické týmy. Nešťastná prohra s Irskem neznamená, že by se náš národní tým měl stydět za předvedené výsledky. Kluci, děkujeme za atraktivní hru 😉.