PRE
PLZ
12. 5.
10:20
DRUHÉ LIGOVÉ FINÁLE VYHRÁLA BRNĚNSKÁ KOMETA, V PENALTOVÉM ROZSTŘELU BYLY ÚSPĚŠNĚJŠÍ STRAKONICE
Muži
1. Liga
19. 6. 2023

Drama až do úplného konce. Druhé a rozhodující finálové utkání nabídlo neskutečnou podívanou. V Olomouci, dočasném domácím prostředí brněnské Komety, se o víkendu rozhodlo o letošním ligovém vítězi v nejvyšší mužské soutěži.

Brněnská Kometa si z prvního finálového utkání hraném ve Strakonicích odvážela těsnou jednogólovou prohru 10:11. Série hraná na dvě utkání tak mohla skončit třemi různými způsoby:

1.       Strakonice na hřišti soupeře zvítězí nebo remízují a stanou se mistrem 1. ligy mužů

2.       Kometa vyhraje jednogólovým rozdílem a o vítězi se rozhodne v penaltovém rozstřelu

3.       Kometa zvítězí dvougólovým rozdílem a stane se mistrem 1. ligy mužů

Předem můžeme prozradit, že nakonec rozhodovaly pokutové hody. Nyní se ale pojďme podívat na průběh zápasu:

Do utkání lépe vstoupily hosté, i přestože první útok měla k dispozici Kometa po vyplavání míče. Po střele Jiřího Bohutínského zpoza šesti metrů šli do vedení Jihočeši. O dvě minuty později se opět prosadil Jiří Bohutínský, tentokrát z momentální přečíslení. Kometa odpověděla taktéž z momentální přesilovky zásluhou Martina Bebjaka. Na jeho gól navázal Ivan Schonwalder a skóre bylo vyrovnané 2:2. Následující útok se Strakonicím nepovedl proměnit, načež šla Kometa poprvé v zápase do vedení díky Martinu Rybnikárovi. Kamil Chodl však z přesilové hry stav utkání opět vyrovnal. Brňané poté proměnili přesilovou hru 6 na 4 a ujali se vedení. 40 vteřin před koncem čtvrtiny přidal Adam Schonwalder pátý gól Komety taktéž z přesily a první část hry tak skončila 5:3 pro Brňany.

V druhé osmiminutovce jako první skórovaly Strakonice. Pokutový hod úspěšně proměnil Viktor Vondrášek, načež další gól o minutu později přidal Kamil Chodl z přesilové hry. Následovala čtyřminutová část hry, kdy i přes přesilové hry či vyložené šance se nedařilo ani jednomu z týmů prosadit. Před poločasovým hvizdem tak padl již jen jeden gól z ruky Richarda Vondráška, který upravil na 5:6.

V třetí části hry padly pouze dva góly: prvně z pokutového hodu skóroval Viktor Vondrášek, načež o minutu a půl později si vyžádal trenér Komety oddychový čas. Po něm sehráli Brňané úspěšnou přesilovou hru, ve které zkompletoval hattrick Martin Rybnikár. Opět nastala část hry chudší na góly, kdy ani jeden z týmů nebyl schopen skórovat.

Tak jako druhou čtvrtinu ovládly Strakonice, poslední osmiminutovka patřila Brňanům. Ti v momentálním přečíslení dokázali vstřelit gól opět z ruky Martina Rybnikára. Necelé čtyři minuty před koncem také z momentálního přečíslení vsítil gól Ivan Schonwalder. Oba týmy zahrozily ještě do finálního hvizdu hned několika šancemi: Prvně Jihočeši uhráli krásnou přesilovou hru, kdy se na dvou metrech ocitl úplně volný Richard Vondrášek, jeho střela ale směřovala do spojnice. V dalším útoku se na centru otočil se svým obráncem Petr Holeš, byl mu ale odpískán topený balón. Žádná akce tak už neskončila gólem a s konečným skóre 8:7 pro Kometu následoval penaltový rozstřel.

O vyrovnanosti obou týmů během celé sezóny jsme se přesvědčili už několikrát: Ačkoli vzájemná bilance lépe mluví ve prospěch Brňanů, kteří ovládli dvě ze tří předchozích utkání, všechny skončily těsnými gólovými rozdíly (z pohledu Komety 19:16, 17:16, 10:11). Pokud Vás ani tato statistika nepřesvědčila, vše Vám bude jasné z penalt, které následovaly.

Vše se rozhodlo až ve třetí penaltové sérii. Na obou stranách se každému ze střelců podařilo proměnit dvě penalty. V závěru třetí série chytil Jiří Volák střelu Lukáše Zezuly, načež ale Tomáš Kouba také neproměnil pokutový hod. Posledním brněnským střelcem byl mladý David Scheer, jehož střela se odrazila od vnější levé tyče a směřovala za bránu. Posledním exekutorem se tak stal Viktor Vondrášek. Tomu se v základní hrací době povedlo proměnit již dva pokutové hody. Po signálu rozhodčího umístil svůj projektil do pravého dolního rohu a rozhodl o vítězství Strakonic.