STRAKONICE BOHUŽEL V POHÁROVÉ EVROPĚ KONČÍ
Ženy
Soutěže
LEN
22. 10. 2023

Od pátku do neděle se ve strakonickém bazénu konal historicky první ženský turnaj Challenger Cup. Jihočeský bazén byl v rámci skupiny B hostitelem této prestižní klubové soutěže. Do České republiky dorazily tři zahraniční týmy: Jarfalla (SWE), Benfica (POR) a Izmir (TUR). Ve vzájemných utkáních se nejlépe dařilo tureckému Izmiru a portugalské Benfice, které nakonec postupují do další fáze turnaje.

K prvnímu utkání s Jarfallou nastoupily domácí hráčky v pátek večer. Start zápasu lépe vyšel Strakonicím, které ovládly první čtvrtinu 3:2. Do poločasu se však Jarfalle povedlo skóre otočit v jejich prospěch a vyhrávaly 6:5. I následující dvě čtvrtiny byly nesmírně vyrovnané, žádnému týmu se nedařilo soupeři odskočit na více jak jednu branku. Ještě minutu před koncem svítilo na tabuli skóre 12:12. 40 s do konce utkání však využila Margareta Backlund přesilovou hru a zajistila skandinávskému týmu první výhru na turnaji. I přes prohru je nutno vyzdvihnout výkon Karolíny Hlavaté a Josefíny Holé, které si mezi sebe rozdělily 7 gólů z celkových 12.

Druhý soupeř čekal na Jihočešky v sobotu odpoledne. Stejně jako v utkání s Jarfallou, i do zápasu s Benficou lépe vstoupily domácí, neboť první osmiminutovku ovládly 3:1. Portugalky se do poločasu vzchopily k nebezpečnému odporu a přebraly Češkám vedení. Třetí čtvrtina skončila sice smírně 3:3, nicméně kvůli náskoku z druhé části hry stále vedly Portugalky poměrem 9:11. Ačkoliv se Strakonice snažily ze všech sil výsledek otočit, nezastavitelná dvojice Perez a Lousa střílely jeden gól za druhým a zápas tak dopadl 13:17 v neprospěch českého týmu. Nejlepšími střelci Jihočešek byly Hlavatá a Holá, které se opět podílely na 7 brankách domácího týmu.

Nejtěžší oponent čekal na Strakonice v neděli ráno. Turecký Izmir i navzdory tomu, že vyhrál své dvě předchozí utkání a měl jistý postup, vstoupil do zápasu s domácími naplno. Soupeř ovládl všechny čtyři čtvrtiny. Nejlepší českou střelkyní se stala Josefína Holá, která zatížila soupeřovu bránu čtyřmi přesnými zásahy.

Strakonice tak skončily svou pohárovou pouť již ve skupině. Nutno ovšem říct, že vyrovnané souboje s Benficou a Jarfallou ukázaly, že Jihočešky nebyly ve skupině pouze „do počtu“. Zápasy posloužily skvěle jako dobrá příprava na nadcházející turnaje, kterými jsou třeba Dunajská liga či lednové mistrovství Evropy.